Prečudovit Shubamritin program v Ljubljani in Mariboru
Za nami sta dva izjemno čudovita programa Bramačarje Shubamrite, ki sta bila 26. maja v Ljubljani in 28. maja v Mariboru. Program v dvorani Dijaškega doma Tabor na temo na témo »Sreča je izbira« in predavanje v Glazerjevi dvorani Univerzitetne knjižnice Maribor v sklopu prireditev indijskega tedna pod naslovom SOŽITJE MED KULTURAMI – poti do medkulturnega dialoga na témo “Duhovna kultura – temelj za mir in harmonijo” sta bila polna prijetnega vzdušja, začinjena s humorjem ter polna globokih duhovnih in življenjskih resnic.
Program v Ljubljani je sestavljal ogled Amminega videa o njenih humanitarnih dejavnostih, predavanje na témo »Sreča je izbira«, petje duhovnih pesmi in kratka meditacija. Br. Shubamrita je na predavanju govoril o tem, da ljudje pogosto mislijo, da je sreča nekaj, kar je izven njih in je odvisna od zunanjih okoliščin ter se tako stalno spreminja in meša z žalostjo. Z zgodbicami je na humoren način ponazoril, da prava sreča nikoli ne izvira od okoliščin. Pač pa je sreča izbira – odločitev. Amma pravi, da je sreča tako kot katerakoli druga stvar lahko trdna odločitev, da karkoli se v življenju zgodi, bom srečen in močan. Zunanje okoliščine in srečna naključja lahko obarvajo naša življenja, toda mi sami določamo barvo. Moč, da smo srečni, je v naših rokah in nikoli v rokah zunanjih dejavnikov. Kakšni pa so dejavniki, ki nam pomagajo ostati trdni pri tej odločitvi? To so: da najprej sprejmemo sebe in situacijo, v kateri smo se znašli, da prevzamemo pravo držo in da sreče ne postavljamo v prihodnost, ampak v sedanji trenutek ter hvaležnost. Vedno bi morali biti hvaležni za vse situacije v našem življenju, pa če so te v skladu z našimi željami in pričakovanji ali ne.
Predavanje je zaključil s čudovitim primerom iz Mundaka Upanišade: je drevo, na katerem živita dve ptici. Ena okuša sadje in uživa v tem sladkem okusu; druga pa je le opazovalka. Ptica, ki uživa sadež, sedi na nižji veji drevesa; ptica, ki opazuje, pa na višji veji.
Drevo je že od nekdaj simbol življenja. Prva najde užitek v njegovih sadežih, vendar ta užitek je vselej pomešan z bridkostjo, ker vsak užitek prinaša svojo edinstveno bridkost.
Toda druga — ptica opazovalka — sedi popolnoma mirna in blažena brez kančka bridkosti. V čem je skrivnost njene blaženosti? V tem, da ni tista, ki dela, da ne koprni po užitku in uživanju. Preprosto sedi na svoji višji veji, opazuje igro tistih spodaj, povsem zadovoljna sama s seboj. Morda smo sedaj kot ptica na nižji veji, toda naš cilj bi moral biti, da postanemo kot ptica na višji veji. Ko bomo postali priča življenju, bomo lahko srečni ves čas, brez prekinitve. Ves čas uživajmo svojo pravico do sreče s pravimi odločitvami.
Nekaj utrinkov s programa v Ljubljani:
Br. Shubamrita je v Mariboru na predavanju z naslovom “Duhovna kultura – temelj za mir in harmonijo” govoril o tem, da vsaka kultura sestoji iz dveh delov: materialistične in duhovne kulture. Materialistična kultura daje velik pomen tistemu, kar je trdno, gosto in otipljivo ter zaznavno s čutili. Temelji na ustvarjanju udobja človekovega življenja in sreči, ki je odvisna od ugodnih zunanjih dejavnikov. Duhovna kultura sega onkraj materialnega področja in vidi, kako so stvari tudi nematerialne in kako le-te napravijo naše življenje srečno in zadovoljno. Le-ta poudarja vrednote, kot sta ljubezen in sočutje, ki naj bi bili temelj vsake kulture. Osredotočena je na preobrazbo posameznikovega življenja k pozitivnosti, ki ima prav tako vpliv na celotno družbo. Zato je za razcvet kulture zelo pomembna vloga duhovnosti .
Nekaj utrinkov s predavanja v Mariboru:
Iskreno se zahvaljujemo profesorju Draganu Potočniku iz Univerze Maribor in drugim organizatorjem v Mariboru, obema prevajalcema – Aleksandru Lahu in Diani Cimprič, Emiliji, ki je igrala harmonij ter vsem, ki so kakorkoli pomagali pri organizaciji v Ljubljani in Mariboru. Seveda pa tudi odlični publiki.
[…] Br. Shubamrita v Sloveniji leta 2011 […]