Izreden dogodek, ki zaznamuje začetek že svojega drugega desetletja, je bilo srečanje vsakoletne evropske mladinske pobude AYUDH v M.A. Centru v Nemčiji. Ta pobuda je z vsakim letom številčno in v duhu še močnejša. Letos se je AYUDH-a udeležilo 250 udeležencev iz 23 držav, ki so sodelovali pri enotedenskem retreatu (umiku), katerega téma je bila ‘Together We Can’ (Skupaj zmoremo). Udeleženci so bili iz Avstrije, Belgije, Kanade, Hrvaške, Češke, Danske, Finske, Francije, Nemčije, Grčije, Indije, Irske, Izraela, Italije, Nizozemske, Portugalske, Slovenije, Španije, Švice, Tajske, Velike Britanije, Ukrajine in ZDA.
Srečanje mladih je popestrila tudi velika ponudba dogodkov: motivacijska predavanja, delavnice, kampanja proti ustrahovanju, duhovne vaje, športni dan, snemanje glasbenega videa, piknik ter spektakularna glasbena in plesna predstava, s katero se je zaključil teden.
Predavanja
Ugledne osebnosti različnih strok so imele navdihujoča predavanja v zvezi s témo ‘Skupaj zmoremo’.
Nekdanji izraelski minister za šolstvo in sedanji poslanec rabin Shai Moshe Piron je skupaj z Adi Altschuler, družbeno aktivistko iz Izraela, vodil interaktivno zasedanje. Adi, ki jo je revija TIME izbrala za ‘Vodjo naslednje generacije’, je pripovedovala svojo zgodbo o ustanovitvi velikega mladinskega gibanja ‘Krembo Wings’ pri svojih šestnajstih letih, ko je odprla petintrideset podružnic po vsej državi s tri tisočimi mladimi prostovoljci, da bi delali in se družili z invalidnimi otroki. Mlade je s preskokom vere ter s sledenjem njihovim sanjam in vizijam spodbudila k učinkoviti spremembi v družbi. Rabin je vse presenetil z igranjem na kitaro in z učenjem občinstva hebrejske pesmi o miru.
Manish Pandey (Velika Britanija), pisec nagrajenega dokumentarca Senna (BAFTA), je pripovedoval o prelomnici svojega življenja ter s svojim zgledom očaral in motiviral občinstvo. Poudaril je, kako vsak uspešen projekt temelji na duhu povezanosti in sodelovanju vseh članov, ki delajo na njem.
Nagrajena italijanska režiserka Marzia Mete je predstavila svoj navdihujoč glasbeni video ‘Otrok brez matere’ na témo ‘iskanje doma’. Izrazila je podporo brezdomcem in svoj pogled na skrb zanje.
Šestkratna svetovna prvakinja v kikboksu in boksu Lucia Rijker se je vrhunca svetovne pobude udeležila že drugič po letu 2011. S svojim govorom in čudovitimi odgovori na vprašanja, ki so sledila, je navdihnila vse udeležence.
RespAct Project – predavanje Lucie Rijker
Bri. Dipamrita, vodja nevladne organizacije ‘Embracing the World France’, je imela predavanje, ki je naredilo globok vtis na vse prisotne, o trenutnih podnebnih spremembah in da je nujno potrebno takoj ukrepati skupaj, da bi preprečili svetovno katastrofo. Povedala je, da se vsi največji svetovni znanstveniki strinjajo, da je naslednja konferenca COP21 v Franciji zadnja priložnost za politično rešitev in da se bodo svetovni voditelji pričeli zavedati, da rešitev brez dodatka duhovne dimenzije k razpravi ni mogoča.
Vrh vsega pa je zadnjih nekaj dni Br. Shubamrita vodil neverjetne seminarje in razprave. Učil je, kako pomembno je, da smo sposobni odgovoriti na nekatera pomembna vprašanja v življenju. »Ali živim?«, »Ali delim ljubezen z drugimi?«, »Ali mi je mar?«
Delavnice
Profesionalci s posameznih področij so ponudili veliko različnih delavnic: AYUDH projekt menedžment, HOPE (Harps Of PEace -Therapeutic Harp Playing): harfe miru – terapevtsko igranje harfe, fotografija, afriško bobnanje, ples Hip Hop, življenjski slog presne veganske prehrane, razvijanje projekta RespAct-a proti spletnemu ustrahovanju, permakultura, AnanDao (borilne veščine), samorazvoj skozi ukvarjanje s konji, IAM meditacija za mlade, umetniško delo in tajsko joga masažo.
Projekt RespAct proti (spletnemu) ustrahovanju
Osrednja téma tedna je bil projekt ‘RespAct’ proti ustrahovanju (preko interneta in prenosnega telefona) v šolah. Za zagon pobude je v ponedeljek 13. julija vseh 250 članov AYUDH-a obiskalo srednjo šolo Theodor Litt Schule v bližini mesta Michelstadt, kjer študira petsto študentov. V zadnjih šestih mesecih so člani AYUDH-a s področja psihologije, izobraževanja in socialnega dela delali skupaj z učitelji iz te šole, da bi v šolski skupnosti dvignili zavest o tem vprašanju.
Dogodek ‘RespAct’ se je v šoli pričel z izvajanjem kreativnih skečev, ki so jih igrali skupine mladih iz AYUDH-a iz posameznih držav in lokalni študent, s katerimi so opozarjali na težave povezane z ustrahovanjem in možne rešitve.
Dundu – simbol enosti
Vrhunec večera je bil nastop Dundu-ja – velikana svetlobe – ogromne človeške figure, ki je samo –razsvetljena. Dundu se je na glavnih svetovnih dogodkih , kot so olimpijske igre leta 2012, na svetovnem dnevu cerkve in na svetovnem festivalu mladih UNESCO, pojavil že prej. Kot simbol enotnosti in enosti vseh ljudi, je Dundu občinstvo navdušil s hipnotično dramo, potem pa še v nepozabni plesni zabavi, ter sklenil témo s pesmijo “One Heart” (Eno srce).
Zaključek
Kakor vsako leto, je Willi Kredel, župan Brombachtala, ob koncu tedna vsem udeležencem AYUDH-a izročil potrdilo o udeležbi, ki potrjuje njihov prispevek in sodelovanje pri AYUDH, kot pomembno neformalno učenje.
Skupaj za AYUDH
Več kot 80 prostovoljcev iz vse Evrope je neutrudno delalo, zato da je ‘Together we can’ (Skupaj zmoremo), postal tako velik uspeh. Pobudo je podprl tudi okrožni koordinator Dietrich Kubler občin Michelstadt in Brombachtal ter ustanova Sparkasse Odenwald.
Veselimo se že srečanja v letu 2016:
Naslednje AYUDH EU srečanje mladih ‘One World. One Home.’ (En svet. En dom.) bo od 17. – 24. julija 2016 v M.A. Centru Nemčija. Če želite prejemati novosti in biti obveščeni, kdaj se lahko prijavite, se prosimo prijavite na naše novice ali spremljajte ‘AYUDH Europe’ na Facebooku.
Več: tukaj
Oddajte komentar