Ocenjeno je, da več kot 36 milijonov ljudi po vsem svetu živi pod neko vrsto suženjstva, najpogosteje je to prisilna prostitucija ali prisilno delo.
Verski voditelji različnih religij so se skupaj zbrali v Vatikanu, da bi s skupno močjo suženjstvo zaustavili. Dejansko so določili simbolični rok šestih let, v katerem naj bi bili opazni znatni rezultati.
Amma je v Vatikanu skupaj z drugimi verskimi voditelji podpisala splošno deklaracijo proti suženjstvu, ko se je na vatikanski slovesnosti pridružila svetovnim verskim voditeljem.
2. december 2014 – Vatikan, Rim
Amma se je to dopoldne v Vatikanu pri slavnostnem podpisovanju deklaracije proti trgovanju z ljudmi in suženjstvu pridružila papežu Frančišku in enajstim drugim svetovnim verskim voditeljem.
Drugi voditelji so bili: Justin Welby, canterburijski nadškof in vodja anglikanske cerkve, Zen budistični Mojster Thich Nhat Hanh (Thay) (ki ga je zastopala častitljiva Bhikkhuni Thich Nu Chan Khong); Mohamed Ahmed El–Tayeb, Veliki Imam Al-Azhar (ki ga je zastopal Dr. Abbas Abdalla Abbas Soliman, državni podsekretar Al Azhar Alsharif); veliki ajatola Mohammad TaqI al–Modarresi; veliki ajatola Sheikh Basheer Hussain al Najafi (ki ga je zastopal Sheikh Naziyah Razzaq Jaafar, poseben svetovalec velikega ajatola); muslimanski: Sheikh Omar Abboud; malezijski budistični menih: spoštovani Datuk Kirinde Dhammaratana Nayak Maha Thero in glavni rabin David Rosen, KSG, CBE, Njegova Svetost vse-ekumenski patriarh Bartolomej (ki ga je zastopala Njegova eminenca metropolit Emmanuel Francije), rabin Skorka, koordinator judovske skupnosti v Južni Ameriki. Današnje podpisovanje verskih voditeljev pod splošno Deklaracijo proti suženjstvu je zgodovinska pobuda, da bi s skupnim delovanjem združene kongregacije privržencev in podpornikov več kot polovice svetovne populacije do leta 2020 končali svetovno tragedijo.
V tem članku objavljamo izvlečke posameznih nagovorov ter spodaj – v nadaljevanju istega članka celotna nagovora papeža in Zen budističnega Mojstra. Ammin govor je v celoti objavljen tukaj.
Amma je povedala: “Počaščeni in hvaležni smo, da nas je Njegova Svetost papež Frančišek sklical sem pod okrilje Globalne mreže za svobodo (Global Freedom Network). Optimistična sem glede združitve vseh svetovnih religij, da bodo navdihnile tako duhovna kot praktična dejanja družbe, da bo končala z grozo suženjstva in trgovino z ljudmi. Ljudje vseh narodov in religij so žrtve uničujočih učinkov človeškega suženjstva in izkušajo skrajne zlorabe in trpljenje. Njihova telesna in duševna bolečina se glede na jezik, raso ali barvo kože ne razlikujeta. Te žrtve so le ena sama skupina ljudi, ki se borijo proti krempljem neskončne žalosti in čustvenega zatiranja. Človeški um je ustvaril mnoge razkole v imenu vere, kaste, jezika in nacionalnih meja. Skušajmo ustvariti most vseobsegajoče čiste ljubezni, da bo porušil te samonastale zidove.” Celotni Ammin govor preberite: tukaj
Papež Frančišek je dejal: “Navdihnjeni od svoje vere smo se danes skupaj zbrali zaradi zgodovinske pobude in konkretnega dejanja: da razglasimo, da bomo s skupnimi močmi izkoreninili strašno nadlogo sodobnega suženjstva v vseh njegovih oblikah. Fizično, gospodarsko, spolno in psihološko izkoriščanje moških, žensk, dečkov in deklic, ki v razčlovečenju in poniževanju trenutno povezuje milijone ljudi. Vsako človeško bitje – moški, ženska, fant ali dekle – je podoba Boga. Bog pa je ljubezen in svoboda, kar je svobodno dano v medosebnih odnosih; zato je tudi vsako človeško bitje svoboden posameznik, katerega življenje obstaja za dobro drugih, za bivanje v enakosti in bratstvu.” Njegov celotni govor je objavljen nižje v tem članku.
Rabin Dr. Abraham Skorka, rektor latinskoameriškega rabinskega semenišča M.T. Meyer in rabin skupnosti Benei Tikva sta dejala: »Junaštvo, ki izvira iz suženjstva v Egiptu, je eno izmed bistvenih delov Pentatevha (peterih Mojzesovih knjig) in eno od njegovih osrednjih sporočil je, da sta pogum in globok smisel neločljivo povezana z biti svobodna oseba. Iz zgoraj navedenega je jasno, da v svetopisemskem pojmovanju zasužnjenje posameznika prizadene Božjo podobo, ki je v notranjosti vsakega človeka – in le tisti posamezniki, ki so v celoti in popolnoma osvobojeni, lahko oplemenitijo človeško stanje zase in v Božjih očeh.«
Najbolj spoštovan Datuk K. Šri Dhammaratana, vrhovni duhovnik Malezije, je rekel: »Trgovina z ljudmi in suženjstvo sta tako široko razširjena, da se na različnih stopnjah intenzivnosti izvajata v vsakem delu sveta. Verski voditelji s sodelovanjem z vladnimi strankami igrajo pomembno vlogo, da bi zaustavili takšna negativna dejanja. Prepričan sem, da se moramo združiti skupaj s prizadevanjem po povečanju preiskav in pregonov prestopkov trgovanja z ljudmi in suženjstva. Zagotoviti moramo enake človekove pravice za vse in da bo vsakdo lahko živel življenje, ki si ga zasluži. ”
Mohamed Ahmed El-Tayeb, Veliki Imam Al-Azhar-ja (ki ga je zastopal Dr. Abbas Shuman, zastopnik Al-Azhar-ja), je dejal: ” Islam na noben način ne opravičuje suženjstva med ljudi, katere smatra, da so od istega očeta, Adama, in iste matere, Eve. Vse oblike suženjstva se po islamskem pravu smatrajo kot kaznive ter vse verske institucije in institucije za človekove pravice, avtoritete in organizacije morajo delovati tako, da jih odpravijo in da pritisnejo na države, da sprejmejo zakone in druge zakonodaje, ki odvračajo odvzem svobode. ” Njegova Vse-Svetost ekumenski patriarh Bartolomej, vodja pravoslavne Cerkve, je dejal: “Radi bi vam zagotovili, da smo z vami v solidarnosti in zavezi za izkoreninjenje sodobnih prijemov suženjstva, ki so sramota za Boga, nečast za človeštvo in degradacija vseh njegovih nedolžnih žrtev v podobi in videzu nebeškega Stvarnika. ”
In nadškof Justin Welby je dejal: “Kristjani verujejo, da božansko življenje pomeni živeti polno in edinstveno življenje v mesu in krvi človeškega bitja, v Jezusu Kristusu, rojenem skozi voljo svoje matere Marije. In tako smo dolžni, da vsako človeško bitje vidimo kot del božanskega načrta. To pomeni, da nobeno človeško telo, v kakršnihkoli okoliščinah, preprosto ne more biti predmet trgovanja, žrtev trgovine ali zasužnjevanja.”
Celotni papežev nagovor: Sledi celotno besedilo papeževega nagovora, ki ga je pričel z zahvalo vsem verskim voditeljem za njihovo zavzemanje za pomoč preživelim žrtvam trgovine in vsem prisotnim za njihovo aktivno udeležbo v tem dejanju bratstva: “Zlasti za naše brate in sestre, ki najbolj trpijo.”
Papež Frančišek je dejal: “Polni navdiha svoje vere smo se danes zbrali zaradi zgodovinske pobude in konkretnega dejanja: da razglasimo, da bomo s skupnimi močmi izkoreninili strašno gorje sodobnega suženjstva v vseh njegovih oblikah. Fizično, gospodarsko, spolno in psihološko izkoriščanje moških, žensk in otrok, s čimer je trenutno prizadetih na desetine milijonov ljudi, in kar predstavlja neko obliko razčlovečenja in poniževanja.
Vsako človeško bitje – moški, ženska, fant ali dekle – je ustvarjeno po Božji podobi. Bog pa je ljubezen in svoboda, daje se nam v medosebnih odnosih. Vsako človeško bitje je torej svoboden posameznik, ki mu je namenjeno, da obstaja za dobro drugega, v enakosti in bratstvu. Vse osebe so med seboj enake, zato se jim mora priznati enaka svoboda in enako dostojanstvo. Vsak diskriminanten odnos, ki ne spoštuje temeljnega načela, da mi je drugi enak, pomeni zločin, in to pogosto zmotni zločin.
Zato čisto vsem razglašamo svoje prepričanje, da je sodobno suženjstvo v smislu trgovanja z ljudmi, prisilnega dela in prostitucije ter trgovanja z organi, zločin proti človeštvu. Njegove žrtve so iz vseh družbenih slojev, a najpogosteje so to naši najrevnejši in najranljivejši bratje in sestre. V njihovem imenu pozivamo k delovanju naše skupnosti, da brez izjeme in v celoti zavrnejo vse oblike sistematičnega odvzemanja individualne svobode, katerega cilj je osebno in trgovinsko izkoriščanje.
Kljub zoperstavljanju temu pojavu, sodobno suženjstvo še naprej ostaja strašno gorje, prisotno po vsem svetu, tudi kot turizem; ta zločin je pogosto skrit v navidezno sprejetih navadah, vendar je resnica ta, da v prostituciji, trgovanju z ljudmi, prisilnem delu, suženjskem delu, pohabljenju, pri prodaji organov, zlorabi drog in otroškemu delu terja žrtve. To je skrito za zaprtimi vrati, v nekaterih domovih, na ulicah, v avtomobilih, v tovarnah, na poljih, v ribiških barkah in še na mnogih drugih mestih. In dogaja se tako v mestih kot na vaseh, v slumih najbogatejših in najrevnejših narodov na svetu. In najhuje je, da se situacija na žalost vsak dan poslabšuje.
Naj pozovemo k delovanju vse vernike in njihove voditelje, vlade, podjetja, vse dobrohotne moške in ženske, da bodo nudili svojo neomajno podporo in se pridružili gibanju proti sodobnemu suženjstvu v vseh njegovih oblikah.
Podprti z ideali svoje veroizpovedi in naših skupnih človeških vrednot lahko mi vsi in tudi moramo dvigniti standard duhovnih vrednot, da bomo s skupnimi prizadevanji in s svojo vizijo svobode izkoreninili suženjstvo iz sveta. Molim, da nam bo Bog podelil milost, da bomo postali sosedi vsem ljudem brez izjeme in da bomo zagotovili aktivno podporo vsakokrat, ko bomo na svoji poti naleteli na: starejšega človeka, ki so ga vsi zapustili; po krivici zasužnjenega in zlorabljenega delavca; begunca ujetega v pasti kriminala; mladega človeka, ki tava po ulicah sveta in je žrtev trgovine z belim blagom; moškega ali žensko, ki so ga/jo z zvijačo zavedli v prostitucijo ljudje, ki nimajo nobenega strahu bred Bogom; otroka, ki so ga/jo pohabili, vse, ki trkajo na našo vest, iz katere odmeva Gospodov glas: ‘Zagotavljam vam, da karkoli ste storili vsaj enemu od teh mojih bratov in sester, ste storili meni.’
Dragi prijatelji, hvala za ta sestanek in hvala vam za to skupno prizadevanje, ki vključuje vse nas. Vsi smo odraz Božje podobe in prepričani smo, da ne moremo sprejeti, da bi bila podoba živega Boga predmet najbolj zgrešenega trgovanja”.
Celotni govor Zen budističnega MojstraThich Nhat Hanh, ki ga je zastopala in brala njegova najstarejša meniška učenka, častitljiva Bhikkhuni Thich Nu Chan Khong: “
Vaša Svetost, Vaša Ekscelenca, Vaša Eminenca, dragi velespoštovani, cenjeni gostje, drage dame in gospodje. Dovolite mi, prosim, da preberem besede našega ljubljenega Učitelja, Zen Mojstra Thich Nhat Hanh-a, ki vam jih je danes želel prenesti:
Hvaležni smo, da smo se danes zbrali tukaj zato, da bomo svetu razglasili svojo zavezanost skupnemu delovanju za konec sodobnega suženjstva; in prosili tiste, ki trgujejo z ljudmi, da prenehajo s svojim izkoriščanjem; in prosili svetovne voditelje in organizacije, da zaščitijo dostojanstvo teh mladih žensk, moških in otrok. Oni so naše hčere in sinovi, naše sestre in bratje.
Jasno je, da v tem času globalizacije, kar se zgodi enemu izmed nas, se zgodi vsem nam. Vsi smo povezani med seboj in vsi smo soodgovorni. Toda tudi ob največji dobri volji, če smo pometli s svojimi vsakodnevnimi skrbmi za materialne potrebe ali čustveno lagodje, bomo prezaposleni, da bi spoznali našo skupno prizadevanje.
Kontemplacija (premišljevanje) mora iti z roko v roki z delovanjem. Brez duhovnega urjenja bomo kmalu opustili svoje sanje.
Vsak izmed nas bi moral po naukih svoje lastne tradicije prakticirati globok stik s čudesi Narave, čudeži življenja v vsakem izmed nas, z Božjim Kraljestvom v vsakomer izmed nas, s Čisto Zemljo, Nirvano v vsakem izmed nas, zato da bomo lahko prejeli zdravljenje in hrano, radost in srečo, rojeno iz uvida, da je Božje Kraljestvo že na voljo, tukaj in zdaj. Občutek ljubezni in občudovanje narave, kar je vsem skupno, ima moč, da nas neguje, združuje in odstranjuje vso ločenost in razlikovanje.
Tukaj smo se zbrali zato, da bomo potrdili globoko skupno zavezo za osvoboditev tistih, ki so jih ponižali, zlorabili in zasužnjili njihovi soljudje. To je izziv, ki se ga je potrebno lotiti v globalnem partnerstvu z drugimi.
Za kristjane izvira ta zaveza iz dveh temeljnih prepričanj. Prvič, Bog je ustvaril človeštvo po božji podobi. Nkogar ne bi smeli zasužnjiti ali mu odvzeti dostojanstvo aktivnega in svobodnega medsebojnega delovanja v skupnem življenju, v katerem je svoboda del stvarstva.
Oddajte komentar